OKULA KATILAN ASİSTAN DEĞERLENDİRMELERİ

Okulun bitiminden 8 ay sonra asistanlardan ‘Bu programdan geriye kalan ne oldu, ne işinize yaradı, spesifik olarak tanımlayınız’  sorusuna cevap olarak gelen yorumlar;

_______________________________________________________________________
..... 
Gördüğüm iletişim becerilerini olabildiğince kullanmaya başladım ve edindiğim tecrübeler doğrultusunda hastalarla empati kurmayı başardım ve bunun hastada karşılığını net bir biçimde gördüm. Polklinikte artık daha rahatım

Fotografçılık dersinde arşivleme olayının ne kadar mühim olduğunu gördüm ve olabildiğince arşivlemeye özen gösteriyorum.

Meme rekons ve mem augmentasyonu konulu interaktif derslerden çok faydalandım herşeyin ötesinde oluşan sosyal bağların meslektaşlarım arasındaki iletişimi kuvvetlendireceğini umuyorum sosyal aktivitelere daha çok yer verilmesi gerektiğini düşünüyorum daha çok ortak paylaşım daha kuvvetli ilşkiler demektir

Barış Keklik
İstanbul Üniversitesi İstanbul tıp Fakültesi, PREC Anabilim Dalı

_______________________________________________________________________
..... 
Plastik Cerrahi Okulundaki en büyük kazanç daha sonraki toplantılarda diğer asistan arkadaşlarla birbirlerimizi hemen fark etmek oldu. Bu, gelecekte cemiyetimizde daha samimi bir ortamın yaratılması ve ileri zamanda bazı ortak çalışmaların temelini oluşturması açısından önemlidir. Bu sebepden dolayı okuldaki derslerin interaktif olması veya bu ortamın artırılması yararlı olacaktır.

İletisim beceriler: Son derece yararlı oldu. Model hasta görüşmeleri mutlaka yapılmalı süre uzatılabilir.
Hipospadias Onarimi : Plastik Cerrahinin elinden hızla giden bir konu. Lütfü Baş Hocamız bu konuyu anlattığında keşke bu ameliyatların videosuda olsun diye düşünmüştüm. Kliniğimize bu hastalar son derece az geliyor. 
Biyoistatistik:  Çok çabuk unuttum. Uygulama, çalışma hayatında az olduğu için faydalanamadım. Ders süresi kısaltılabilir.
Tibbi Fotograf Cekimi. Son derece yararlı, her kursiyerin fonksiyonel fotoğrafçılığı öğrenmesi şart. Sunumlarda fotoğrafların kalitesine ve akıcılığına dikkat etmeye başladım. Anlatıcıyı değerlendirebilmem için önemli bir faktör oldu. 
Makale Yazma: Ders süresi  azaltılabilir. Ancak poster, mektup, olgu sunumu, orjinal makale yazımı diye bir sıra yapılabilir.
Damak Dudak Yarigi Onarimi: Çok yoğun teorik bilgi sunuldu. Bütün içerik anlatılacak diye hepsi hızlı geçildi. Akılda birşey kalmadı. Ameliyat videosu sunulabilir. Süre arttırılabilir.
..........

Dr. Esen KARAKAYA
Kırıkkale Üniversitesi
Plast. Rekons. ve Est. Cerr. A.D.

______________________________________________________________________

...... ben genel olarak iletişim becerileri yada biyoistatistikle ilgili faydalandığımı söyleyemem ama dudak damak, meme, estetik yada makale yazımı ile ilgili okul sonrası çok ilerlediğimi ve belli şeylere daha çok dikkat ettiğimi söyleyebilirim.... ama el cerrahisi son güne kaldığı içinmi bilmiyorum bu konuyu en bilenden en kötü anca böyle dinleyebileceğimi düşündürdü bana.

Perçin Karakol
Dicle Üniversitesi, PREC Anabilim Dalı

______________________________________________________________________

1. Plastik cerrahi okuluna katıldığım için son derece memnunum.Okuldaki iletişim becerileri, tıbbi foto. çekimi, makale yazma  gibi  tıp dışı konular bu  8 aylık dönemde çok işime yaradı fakat plastik cerrahi teorik konuları ile ilgili dersler ve biyoistatistik pek bir faydası olmadı. Bilgi derslerinde anlatılan konular çok geniş  zaman ise oldukça sınırlı idi. Zaten teorik bilgiye kitaplar ve internet sayesinde kolaylıkla ulaşabiliyoruz. Bence programdan çıkarılabilir ya da bir konu belirlenerek o konu üzerinde ayrıntılı ders anlatılabilir.Fakat bence teorik dersler dışında , ders anlatan öğretim üyesinin o konu üzerinde, kitaplarda yazmayan,kendi tecrübelerini bize aktarsalar, kongrelerdeki DAS lara benzer oturumlar olsa ve hastalar üzerinden konu tartışılsa, bizim çok daha fazla işimize yarar. Dr Tunç Tiryaki'nin estetik cerrahi dersi ve sizin  meme rekons. dersi yukarıda anlattığım tarzdaydı  ve ben en çok bu derslerden faylandım.Biyoistatistik dersi de bence çok teorik oldu, daha basit ve pratiğe yarayacak şekilde anlatılsa bence çok daha faydalı olur.

Anlatılan dersler dışında diğer kliniklerden asistanlar ile ve değişik üniversite ve kliniklerden öğretim üyeleri ile tanışmak, plastik cerrahiye daha başka şekilde bakmamı sağladı ve bence bu okulun en iyi tarafı da bu durum oldu.

......................

Dr. Erkan Orhan
Ankara Numune Hast. 1.Plastik Cerrahi Kliniği
______________________________________________________________________

Geçen seneki okul gerçekten bir çok konuda faydalı olmakla beraber bazı eksiklikler de vardı. Aşağıdaki konu başlıklarından ;

NE EK YAPİLACAK AMA KARİSMASİN DİYE BEN TAMAMİNİ TEKRAR VERDİM. Geçen seneki okul gerçekten bir çok konuda faydalı olmakla beraber bazı eksiklikler de vardı. Aşşağıdaki konu başlıklarından ; 

Tibbi Fotograf Cekimi ve Estetik Cerrahi derslerinden çok faydalandım. El Cerrahisi ve makale yazma ise oldukça yetersizdi. Diğer dersler de faydalı oldu. Ancak bu dersler arasında plastik cerrahinin temel konularından maksillfasial cerrahinin de bulunmasını isterdim.
............

Dr.Haldun Kamburoğlu
Hacettepe Üniversitesi PREC Anabilim Dalı
______________________________________________________________________

Geçen yılki program çok faydalıydı. Sosyal ortam da çok güzeldi.
Benim en çok ilgimi çeken ve başka bir yerde karşılaşacağımı düşünmediğim, başka bir yerde de eğitiminin alınamayacağını düşündüğüm konuların (İletisim becerileri, Biyoistatistik, Tibbi Fotograf Cekimi, Makale Yazma) programda mutlaka yer alması gerektiğine inanıyorum.
...........

As. Dr. Ali Cem Akpınar
Vakıf Gureba Hastanesi
Plastik Cerrahi Kliniği

__________________________________________
Geri bildirim olarak şunları söyleyebilirim:
1. Makale yazma teknikleri olarak kursun bana büyük faydası oldu. Bu konudaki eksiğimi kurs sayesinde doldurmuş oldum.
2. Özellikle reduction mammoplasti ve abdominoplasti konuları görüş açımı genişletti.
3. Medikal fotoğraf çekimlerimi standardize edip bir çok hatamı düzelttim.
4. Meme rekonstrüksyonlarında tedavi algoritması oluşturmak ve klinikte uygulamak konusunda kendimi geliştirebildim.
.....................

Dr. Ali Rıza Öreroğlu
İstanbul Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi PREC Kliniği

______________________________________________________________________

 

 
VII. Plastik Cerrahi Okulu
(2014)
 
VI. Plastik Cerrahi Okulu
(2013)
 
V. Plastik Cerrahi Okulu
(2012)
 
IV. Plastik Cerrahi Okulu
(2011)
 
III. Plastik Cerrahi Okulu
(2010)
 
II. Plastik Cerrahi Okulu
(2009)